Liptovský hrad karavan.za

Jarná, zimná turistika, lyžovanie aj kúpanie v termáloch – čo všetko sa dá stihnúť za 3 dni 

Deň 1:  Vyzdvihnutie obytnej dodávky a prvá zástávka – Vrátna dolina 

Ráno si prídete vyzdvihnúť ku nám obytnú dodávku (od 8:00) a oboznámime vás s jej obsluhou, čo trvá cca 45 minút. Vaše auto si môžte nechať zaparkované u nás. 

Prvá zastávka je vo Vrátnej doline, kde je veľa možností na turistiku. Pokiaľ nechcete ísť po snehu, tak odporúčam trasu cez Tiesňavu a Príslop (viď mapa nižšie). Van zaparkujete hneď vedľa začiatku trasy a môžte vyraziť. Túra má cca 6 km a trvá 3 hodiny. Trasa je väčšinou v lese a poceste sú krásne výhľady na okolie a hrebeň Malej Fatry. Nie je to veľmi navštevovaná turistická trasa, preto tam nestretnete veľa ľudí.
Záver túry je v dolnej stanici sedačkovej lanovky Vrátna. Je tu veľmi dobrá oldschool reštaurácia Starý dvor, kde sa odporúčam ísť najesť. Potom môžte ísť busom späť k dodávke alebo peši, čo nie je až tak ďaleko a je to príjemná prechádzka. Následne presun cez Zázrivú a Dolný Kubín do Jasnej alebo Žiarskej doliny. 

Kde spať s obytnou dodávkou?
V Jasnej môžte zaparkovať obytnú dodávku kdekoľvek na parkovisku a prenocovať bez problémov. Určite tam stretnete aj ďalších karavanových nadšencov. V Žiarskej doline je parkovanie tiež jednoduché.

Terchová Tiesňavy
Terchová Tiesňavy
tiesnavy prislop

Deň 2: Jasná alebo Žiarska dolina 

Jasná:

Je apríl a tu je ešte stále dosť snehu a lanovky ťahajú. Ak ste lyžiari, tak to treba ešte využiť. Jarná lyžovačka v Jasnej je top a lístok je ideálne kúpiť vopred online (dnes stojí len 33€): https://www.jasna.sk/cennik/cennik-jasna/cennik-skipasov

Pokiaľ nelyžujete určite stojí za to vyviesť sa lanovkou na Chopok, dať si niečo fajné na Kamienke a urobiť si túru na chatu M.R. Štefánika pod Ďumbierom. Trasa má cca 5 km/jeden smer a trvá cca 2,5 hodiny. Trasu máte názorne ukázanu na obrázku nižšie. Inak všetky trasy si môžte nájsť na www.mapy.cz

jasná
jasná
chopok dumbier

Žiarska dolina: 

Z parkoviska vyrazíte po značenom chodníku (modrá) smerom na Žiarsku chatu, kde určite nevynechajte dať si niečo fajné pod zub. Žiarska dolina je otočená smerom na juh, tak tam máte zaručené slniečko počas celého dňa. Z chaty môžte zájsť ešte kúsok vyššie po zelenej na rázcestie Pod Homôlkou alebo do Žiarskeho sedla. V Tatrách býva na jar uzávera, a preto ak by ste sa chceli vydať inými chodníkmi treba si dopredu pozrieť ktoré chodníku sú uzatvorené. Trasa, ktorú som vám navhrla do Žiarskeho sedla však uzávere nepodlieha. Na rázcestie Pod Homôlku je to cca 7 km a 3 hodiny. Na tento výlet treba počítať určite 7 hodín a dať si dobrú zimnú obuv. 
Trasu máte názorne vyhľadanú na obrázku nižšie.

Kde spať s obytnou dodávkou? 
Záleží od náročnosti túry a ako budete unavený. Spať môžte ostať na tom istom mieste alebo sa presunúť na ďalie miesto – Kalameny. 

ziarska

Deň 3: Kalameny a Liptovský starhrad 

Kalameny, kedysi neznáma dedinka sa premenila na veľmi navštevované miesto vďaka horúcemu prameňu vyvierajúcemu v krásnej prírode v lese. A ešte k tomu je kúpanie zadarmo. Je tu vybudované parkovisko pre karavany a obytné dodávky, takže prespať sa dá v pohode aj tu. Ráno zbehnete na malý výlet na Liptovský starhrad odkiaľ sú krásne výhľady a potom šup okúpať sa v termálnom prameni.  Môžte si spratiť okruk, ktorý trvá necelé 3 hodinky a má 6 km. Trasu máte znázornenú na obrázku nižšie.

Cestu domov odporúčam cez Lúčy – kúpele (tu si môžte pozrieť ešte vodopád, kde sa natáčala aj rozprávka Fantaghiro), pokračujete krásnou cestou smerom na Osádku a cez Dolný Kubín a Zázrivú. Na konci Zázrivej je Koliba Syrex, kde sa môžte zastaviť na nejakú slovenskú špecialitu. Pokiaľ Vám zvýši čas, tak sa oplatí skočiť na rozhľadňu v Terchovej. No a na záver dňa si prídete prevziať svoje auto a s novými zážitkami ochádzate spokojne domkov. 

Liptovský starhrad
Liptovský starhrad
kalameny

Verím, že Vás tento blog trochu inšpiroval spraviť si pekný výlet so svojimi najbližšími, kde zažijete za tri dni jar, zimu a ešte sa aj okúpete v termálnom prameni 🙂 

Facebook
WhatsApp
Poslať na e-mail

Ďalšie články

Údolie Ötztal je známe najmä svojim lyžiarskym ľadovcovým strediskom v Söldene, kde sa každoročne koná prvý pretek svetového pohára v lyžovaní. Ja som tam strávila dve letá a pracovala na horskom hotely. Práca v kancelárii mi veru nikdy nevoňala, zato práca tu mi ponúkala brutálne možnosti na trávenie voľného času v prírode a športom. Každý rok na …